češi soudí

Češi soudí po svém: Pocity jako nová „fakta“

Češi mají jednu zvláštní schopnost, kterou jsem u jiných národností v zahraničí nezažila. S výjimkou Američanů. O co jde? Čtěte dál…

Jak Češi dokáží vyčíst charakter druhých z pár minut videa

Vytvořila jsem virální video, které si na Facebooku žije vlastním životem. Téma? Jak může muž zabít lásku ženy. Bylo fascinující sledovat, jak si každý z videa vyvozuje, co chce. Jedna skupina mě obvinila z toho, že nadržuji ženám. Další mi přisoudila toxičnost a nedostatek sebereflexe. Největší skupina se s videem ztotožnila. Zaráží mě, jak lidé opouštějí zdravý, selský rozum. Jak mohl někdo usoudit, že do dvouminutového videa je možné vměstnat komplexní popis zdravého vztahu pro obě pohlaví? Nebo že z tak krátkého videa lze soudit na můj charakter a životní zkušenosti, přestože mě osobně neznají?

Kdo přesně jsou soudci bez důkazů? Každý, kdo cítí potřebu se porovnávat

A kdo to dělá? Každý, kdo cítí potřebu se porovnávat. Každý, kdo věří, že ví vše lépe – maskuje tím své zraněné ego. A každý, koho podobné téma dráždí, protože je pro něj osobně nezpracované.

„My víme, kdo jste“: Jak se v Česku rodí kolektivní „pravda“

Češi jsou národem „geniů“, protože jinak si nelze vysvětlit jejich „telepatii“ a schopnost poznat, kdo jste a jaký máte charakter – a to vše z pohodlí obývacího pokoje, možná s lahví piva v ruce. Češi (samozřejmě ne všichni) často dávají na své pocity. A ty jsou přeci vždy správné! Skutečnost, zda danou osobu někdy potkali nebo s ní mají osobní zkušenost, je zcela vedlejší. Tento postoj pramení z naší pohnuté historie a ze skutečnosti, že se stále učíme zacházet s demokracií a svobodou. Jsme svědky tohoto přístupu celý život.

Jak národní rys překvapil i cizince

Když jsem tento národní sport, tedy rys českého charakteru, popisovala svému manželovi, nemohl tomu uvěřit. Nerozuměl, jak je možné, že Češi nerozeznávají hranici mezi subjektivním vnímáním a smyslem pro realitu a fakta. Ihned mi řekl, že to je pozůstatek komunismu. Musela jsem souhlasit. Navíc to přináší velkou ovlivnitelnost, protože stačí správně zacílit téma, které je citlivé, a lze lehce manipulovat s veřejným míněním. Tento efekt je umocněn sociálními sítěmi, kde může každý vyjádřit svůj názor. A když se několik subjektivních názorů na stejné téma potká, vzniká kolektivní „pravda“, přestože objektivní pravdou vůbec není. Takto se manipuluje s pravdou a takto si Češi sami vytvářejí nezdravé online prostředí.

Pocity jako nový „selský rozum“: Jak se rodí falešné pravdy

Věřit svým pocitům je totiž často propagováno jako ta nejlepší cesta. Kdo by se namáhal ověřováním faktů, když už za pět vteřin uvidí další video? Tvůrci sociálních sítí toto vědí a zobrazením pečlivě automaticky, vybraného obsahu posilují vaše dojmy o vlastní správnosti. A tak, když stále dokola sledujete podobná videa, utvrzujete se ve své „pravdě“. Tímto způsobem je vytlačován zdravý selský rozum.

Pokud jste tedy viděli mé video, otevřeně přiznávám – je to marketing. Není to skutečná Mirka. Každé video na sociálních sítích od kohokoli, kdo něco prodává, je marketing a nemusí vůbec vypovídat o tom, jaký ten člověk ve skutečnosti je. Zajímá vás, kdo opravdu jsem? Každý, kdo odebírá můj newsletter, získá mé číslo na WhatsApp a může mi zavolat na 15 minut zdarma.