Jsou to spojené nádoby: klid muže doma a emocionální bezpečí ženy. Přesto si mnoho mužů tuto propojenost neuvědomuje. Typicky šovinističtí a machističtí muži často obviňují ženy, že jsou příliš emocionální, aniž by chápali, že negativní pocity a citová bolest nevznikají jen tak ze vzduchu. Muži si někdy myslí, že žena pláče bezdůvodně, ale to zdaleka není pravda.
Většina mužů nemá ráda konflikty a často volí strategii úniku nebo útoku. Ženské emoce vnímají jako drama a mnozí necítí ani základní motivaci zjistit, proč jejich partnerka pláče. Tento přístup se jim vrací jako bumerang, protože nevyřešená, neuzavřená a nepochopená bolest ženy přetrvává a kumuluje se do stále větší frustrace. Kdyby muži pochopili, že žena, která necítí emocionální bezpečí, nemůže vytvořit klid v domácnosti, mnoha vztahovým problémům a rozvodům by se dalo předejít. To by však muži museli začít hledat příčinu problému u sebe a odstranit ji rychle, nečekat až to takzvaně vyhnije. Tohle nikdy nevyhnije..
Emocionální bezpečí zahrnuje aktivní naslouchání, kdy se partner při rozhovoru nekouká na telefon ani televizi, ale dívá se partnerce do očí. Zahrnuje také ochotu a umění zprostředkovat pocit pochopení, což znamená validaci pocitů ženy. I když s nimi muž nemusí souhlasit, nesmí je ignorovat, negovat nebo soudit. Naopak, měl by o ně projevit alespoň nějaký zájem a snažit se pochopit její perspektivu, i když je odlišná.
Partner, který chce zprostředkovat ženě pocit emocionálního bezpečí, se vždy omluví, když přestřelí, a vezme za své chování plnou zodpovědnost. Vyhýbá se křiku, ignorování partnerky, kontroluje svůj tón hlasu, aby nezněl útočně. Vyhýbá se kritice, souzení, žárlivosti, negativitě a pesimismu. A už vůbec nepoužívá výhružky ani pasivní agresivitu.
Muž, který chce svou partnerku zahrnout emocionálním bezpečím, ví, že se to neobejde bez absolutní otevřenosti, upřímnosti a ochoty být sám zranitelný. Takový muž také nabízí svou podporu. Je laskavý a respektuje hranice partnerky, její slova jsou pro něj důležitá. To vše podporuje pocit důvěry ženy a muž se pro ni stává bezpečným přístavem.
Pokud žena dlouhodobě nemá ani kombinaci tří věcí z tohoto pomyslného seznamu, bude se cítit nevyslyšená, nepochopená a neakceptovaná. Pak je jen otázkou času, kdy se začne bát sdělovat, co cítí a co si přeje. Pokud navíc partner její pocity obrací proti ní, její frustrace bude jen narůstat.
Jak může žena, která trpí dlouhodobou absencí emocionálního bezpečí, partnerovi zprostředkovávat klid ve vztahu, když jí samotné klid chybí? Tato výměna nemůže fungovat jednostranně. Obě pohlaví potřebují pocit klidu, i když pro každé z nich tento pocit zprostředkovávají jiné věci. Nerespektování této skutečnosti a očekávání, že to bude fungovat jinak, protože každý jsme jiný, je zabijákem mnoha vztahů. Proč? Protože každá žena chce být milovaná, respektovaná a přijímaná partnerem bez ohledu na to, jestli leze po skalách nebo peče doma koláče. Muž, který toto neumí, nedokáže nebo nechce dělat, nedostane nikdy svůj vytoužený klid a riskuje, že přijde o skvělou ženu.
Získejte ZDARMA přístup k exkluzivnímu online kurzu „Jak poznat, že je to ten pravý/á“. 30 minutový online video kurz vám přinese jasné, konkrétní a snadno srozumitelné rady, které vám pomohou ověřit, zda jste našli toho pravého / pravou a nikoliv nevyrovnaného psychopata. Tento online video kurz navždy změní váš pohled na vztahy, neboť pro vás odkryje jakými způsoby odhalit nevyrovnaného člověka. Najdete jej zde.
A autorce: Jmenuji se Mirka Bittner a na profesionální úrovni se astropsychologii a koučinku věnuji 15 let. Rozebírání lidí je má obrovská vášeň, kterou „trpím“ už od dětství. V kombinaci s mou velkou emocionální inteligencí přináší rozbory s výsledky, které lidem berou doslova slova z úst. Miluji pomáhat s transformaci života a díky mému přístupu se transformace u druhých děje rychle, efektivně a na hluboké úrovni.